Jak zabezpieczyć paczkę wysyłaną za granicę?

W ostatnich latach można zaobserwować zwiększoną ilość wysyłanych paczek, zarówno za pomocą Poczty Polskiej, Paczkomatów, różnego rodzaju przesyłek z wykorzystaniem punktów odbioru, jak też firm kurierskich. Ma to związek z dużą obecnie dostępnością tego typu usług, jak również między innymi z dynamicznie rozwijającym się handlem w Internecie. Poza paczkami krążącymi wewnątrz kraju, spora ilość trafia także za granicę. Rzeczy, które są wysyłane, muszą być należycie zabezpieczone. Dużo lepiej niż takie, które są przekazywane bezpośrednio z rąk do rąk, np. w sklepie lub między bliskimi.
Paczka przebywa różnego rodzaju podróże: samochodowe, lotnicze lub morskie, a także po magazynach, sortowniach itp. Przesyłana zawartość narażona jest zatem na różnego rodzaju przemieszczenia, wibracje, zmiany pozycji, nacisk innych paczek, a czasami niestety nawet upadek. Wysyłka za granicę to dłuższa podróż, dlatego trzeba brać to pod uwagę także pakując przesyłkę, tym bardziej, że to nadawca odpowiada za odpowiednie spakowanie i zabezpieczenie przesyłki na czas transportu, tak by zawartość nie została uszkodzona. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?
Pamiętaj o odpowiednim pudełku
Wiele rzeczy kupowanych w sklepach jest zapakowanych w pudełka z cienkiej tektury. Jest to opakowanie tanie, lekkie i łatwo się otwiera. Ceni się to w przypadku towaru leżącego na półce. Tego typu pudełko jednak absolutnie nie nadaje się jako jedyne zabezpieczenie paczki, szczególnie takiej wysyłanej za granicę. Warto postawić na sztywne opakowanie. Rozsądnym wyborem będzie 3- lub nawet 5-warstwowy karton z tektury falistej o odpowiednich wymiarach (a nawet dwa, czyli tzw. box in box, gdy paczka jest ciężka). Jeśli będzie za duży, to przesyłana zawartość będzie się w nim przemieszczać podczas podróży, przez co może się poobijać lub nawet całkowicie zniszczyć. Odpowiednie dobranie wymiaru pudełka to także kwestia ekonomiczna, ponieważ na cenę paczki składa się między innymi jej waga oraz wymiary. Po co zatem przepłacać za przesyłkę z powodu zbyt dużego opakowania? Korzystając z używanego pudełka, np. po innej przesyłce, należy pamiętać o usunięciu pozostałych na nim naklejek i oznaczeń, w szczególności listów przewozowych lub etykiet adresowych. Zaoszczędzi to problemów firmie obsługującej przesyłkę i zapobiegnie nieprawidłowemu doręczeniu.
Warto pomyśleć o amortyzacji zawartości
Folia bąbelkowa, gąbka, styropian lub pianka, trociny – odpowiednie wypełnienie wolnej przestrzeni w kartonie przyda się szczególnie, gdy chodzi o przesyłki zawierającej delikatne rzeczy (w przypadku przedmiotów z pustym wnętrzem, jak np. wazon, je także warto wypełnić). Jeśli w jednej paczce jest kilka przedmiotów, które bezpośrednio stykają się ze sobą, należy użyć przekładek lub opakować każdy przedmiot oddzielnie (np. owijając folią bąbelkową), aby je oddzielić. Niektóre firmy kurierskie mają w zapisach dotyczących korzystania z usług punkt o tym, że paczka powinna być przez nadawcę zabezpieczona tak, by zawartość przetrwała upadek z wysokości do 1,5 m. Może ona spaść np. z taśmy sortowniczej lub wypaść pracownikowi z rąk. W przypadku przesyłek wysyłanych za granicę ryzyko wzrasta, chociażby dlatego, że więcej razy zmieniają lokalizację, w tym środek transportu. Warto mieć to na uwadze przygotowując paczkę.
Równie ważna jest mocna taśma klejąca
Długie podróże to często zmiany pogody, w tym wilgotności powietrza oraz temperatury, szczególnie przy podróżach zagranicznych, podczas których różnice mogą być znaczące. To samo tyczy się tras, jakie przebywają paczki. Przesyłki muszą być zatem porządnie zaklejone. Cienka i słaba taśma z kiepskiej jakości klejem może uszkodzić się lub odkleić w transporcie, co grozi oczywiście tym, że zawartość wypadnie z pudełka lub zostanie narażona na działanie czynników zewnętrznych, np. deszczu. Warto zatem wybierać dobrej jakości grubą taśmę o mocnym kleju. Jest trochę droższa, ale nie zaszkodzi ponieść ten wydatek. Paczki najlepiej oklejać w „H”, czyli łącząc zamykane klapy oraz oklejając krawędzie. Ten sposób daje lepsze zabezpieczenie niż oklejenie jedynie wzdłuż klap.
Odpowiednie opisy lub oznaczenia
„Fragile”, „Glass”, „Top”, „This Side Up” – jeśli przesyłana zawartość wymaga odpowiedniej pozycji (np. daną stroną koniecznie do góry) lub jest szczególnie wrażliwa/delikatna to warto o tym poinformować umieszczając odpowiednie oznaczenie lub napis na pudełku. Transport taśmowy w sortowni lub magazynie może przebiegać z dużą prędkością, a paczki mogą zmieniać swoją pozycję, czasami nawet odwracając się, co dla niektórych towarów, np. urządzeń, może być szkodliwe. Może też się zdarzyć, że paczka spadnie z taśmy na skutek przesunięcia lub awarii. Wyjątkowo wymagająca zawartość dzięki odpowiednim oznaczeniom może trafić do sortowania ręcznego i uniknąć tego typu zagrożeń.
Tych zasad jest kilka, ale jak widać każda ma swoje uzasadnienie, gdy chodzi o bezpieczeństwo przesyłki. Jeśli mimo ich spełnienia dotrze ona do adresata z uszkodzoną zawartością to wtedy można wystąpić z reklamacją do firmy realizującej usługę.
Komentarze naszych czytelników