Jak długo może trwać dostarczenie przesyłki międzynarodowej?

Wszyscy podróżują, a otwarte granice sprzyjają kontaktom handlowym między poszczególnymi krajami. Współpraca przedsiębiorstw wymusza zmiany i rozwój sektorów kurierskich, jednocześnie wywołując stale rosnącą konkurencję. Ale nie tylko firmy zajmują się przesyłaniem paczek. Szacuje się, że we Francji mieszka ponad 1 milion Polaków, 900 tysięcy w Kanadzie, a 450 tysięcy w Argentynie. Polonię spotkamy wśród wielu narodów w liczbie kilku lub kilkudziesięciu tysięcy, co naturalnie przyspiesza aktywność nadawania paczek z powodów osobistych, rodzinnych. Jak długo może trwać dostarczenie przesyłki międzynarodowej? I z jakimi kosztami trzeba się w takich przypadkach liczyć?
Transport przesyłki międzynarodowej
W zależności od lokalizacji i odległości między konkretnymi krajami, czas dostarczenia przesyłki rośnie. To podstawowe kryterium, które od wieków dotyczy także wysyłek wewnątrzkrajowych. Czas dostarczenia nie zależy od wielkości albo ciężaru paczki oraz od sposobu jej zapakowania. Od takich czynników uzależnione są przede wszystkim ceny. Przy małych paczkach, zapakowanych zgodnie ze standardami i ważących nie więcej niż 1 kg, zwykle klient składający zamówienie musi zapłacić około 30 zł – jeżeli dany kraj jest sąsiedni lub blisko położony. Czas dostawy wynosi średnio od 2 do 5 dni, choć poszczególne przedsiębiorstwa kurierskie wydłużają możliwość nadawania paczki do 14 dni. To górna wartość, która jednak zdarza się rzadko. Możliwa jest również realizacja przesyłki w trybie nazywanym „pilnym” lub „ekspresowym”, co mieści się zazwyczaj w 24 godzinach na dostarczenie towaru.
Najkrótszy czas dostawy – liczący np. 2 dni dotyczyć będzie przede wszystkim państw granicznych tj. Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Przesyłki do Rosji mogą potrwać nieco dłużej, co jest skutkiem koniecznych do przeprowadzenia procedur celnych. Od 3 do 4 dni może trwać realizacja zamówienia do Portugalii lub Szwecji. Trochę dłuższa dostawa dotyczyć będzie krajów bałkańskich tj. Bułgaria, Czarnogóra, Grecja czy Macedonia. Wysyłanie towaru na inne kontynenty oblicza się już wartościami tygodniowymi. Silna konkurencja sprawia, że krótki termin na dostarczenie paczki jest dla firm kurierskich rzeczywistym priorytetem.
Troska o wygodę i bezpieczeństwo paczki
Żeby uniknąć błędów związanych z dopuszczeniem paczki do wysyłki czy też przedłużeniem czasu dostawy, warto zapoznać się z konkretnymi wymaganiami, które choć wydają się ogólne, w różnych firmach mogą przyjmować różną postać. Troska o formalności gwarantuje nie tylko szybką dostawę, ale też bezpieczeństwo przedmiotów podczas ich przetransportowania – zwłaszcza na teren innych krajów. Co trzeba na pewno wiedzieć?
Przepisy polskiego prawa pocztowego nie pozwalają na przesyłanie do innych krajów rzeczy takich jak: alkohol, narkotyki, amunicja, materiały wybuchowe i łatwopalne, kolekcje i dzieła sztuki, metale szlachetne. Nie można dostarczać także roślin, zwierząt czy szczątków człowieka. Niektóre kraje mają szczególnie określoną grupę materiałów zakazanych.
Zarówno usługi pocztowe, jak i kurierskie posiadają jasno sprecyzowane standardy. Każde odstępstwa kwalifikują się do grupy przesyłek niestandardowych, co choć również zostało sformalizowane, wymaga zorientowania. Wszystkie rzeczy zapakowane w sposób, których kształt będzie różnił się od prostopadłościanu czy sześcianu (np. tuba lub cylinder), wychodzą poza schemat nadawania przesyłek. Przewożenie rzeczy delikatnych, płynnych lub bardzo luźnych (i oznaczenie tego np. za pomocą napisu „uwaga, szkło!” na kopercie) nie nadaje się do automatycznego sortowania, które jest bardzo ważnym procesem nadawania paczek. Sortowanie następuje zwykle po bezpośrednim kontakcie z kurierem i odebraniem przez niego zamówienia.
Skorzystanie z trybu śledzenia przesyłki nie jest już opcją luksusową. Zapewnienie klientowi możliwości nadzorowania drogi znajduje się w podstawowych usługach przedsiębiorstw kurierskich i pocztowych, dlatego warto zwrócić na to uwagę – jeśli np. nie zostanie to zaproponowane przez przedstawicieli.
Zamówienie kuriera i nadanie paczki można zrealizować za pomocą formularzy internetowych. Serwisy należące do wybranej przez nas firmy w kilku prostych krokach przeprowadzają przez proces przygotowania wysyłki. Wystarczy wpisać dane nadawcy i odbiorcy, określić konkretne parametry, wybrać opcje płatności i wydrukować list przewozowy. Bez wychodzenia z domu, bez rozmów telefonicznych i bez zbędnych kolejek, w prosty i wygodny sposób, przygotujemy towar, który odbierze od nas kurier.
Skorzystaj z kalkulatora online
Większość udostępnianych na stronach internetowych kalkulatorów online ma przede wszystkim obliczyć koszt przesyłki. Jednak po podaniu koniecznych do obliczeń parametrów (ciężar, wielkość, wysokość paczki) należy określić kraj przeznaczenia. Obok kosztów przesyłki może pojawić się wtedy orientacyjny czas dostawy, który zazwyczaj jest rzeczywiście realizowany. Jeśli podane przez nas dane są zgodne z faktami, możemy mieć tego pewność.
Komentarze naszych czytelników