Ile kosztuje wysłanie paczki do USA?

Rozmiar ma znaczenie
W przypadku wysyłania paczki do USA, warto zwrócić na jej rozmiary, gdyż wiele firm oferujących przewozy towarów do Stanów Zjednoczonych ma określone wymagania co do wielkości i wagi paczki. Może być wysoka na maksymalnie 76 centymetrów. W przypadku maksymalnej długości boku podstawy, nie może ona przekroczyć 122 cm, a suma obwodu i wysokości paczki nie może być większa niż 300 cm, co bardzo często znajduje rozwiązanie również w wysyłce paczek do Unii Europejskiej.
Waga takiej paczki nie może przekroczyć 31 kilogramów, głównie ze względu na to, że firmy przewozowe najczęściej korzystają z samolotów jako głównego środka transportu towarów. Oczywiście, firmy oferują również przewozy większych, niestandardowych paczek i tu także występują pewne restrykcje. Pomijając fakt, że najpierw taką wysyłkę należy uzgodnić bezpośrednio z działem klienta, to nadana paczka niestandardowa, również ma swoje maksymalne wymiary. Długość – 270 centymetrów, a suma szerokości i obwodu to maksymalnie 418 cm. Maksymalna waga takiej paczki nie może przekroczyć 60 kilogramów.
Towary zakazane
Rzecz jasna, podobnie jak w przypadku Polski czy Europy, do USA nie możemy wysłać pewnego rodzaju towarów. Gdy zostaną one wykryte przez służby celne Stanów Zjednoczonych, wówczas zostają zatrzymane na miejscu, a następnie zostają przewiezione do magazynów służb celnych. Nie otrzymujemy wówczas żadnej rekompensaty za koszty przesyłki. O tym fakcie jesteśmy informowani zazwyczaj telefonicznie. Zazwyczaj istnieje możliwość odesłania takowej paczki, jednakże po raz kolejny musimy ponieść koszty związane z jej transportem. Jeśli nie zdecydujemy się do ponownej zapłaty, po 2 miesiącach taka paczka trafia do utylizacji.
Czego nie możemy wysłać do Stanów?
- perfum, biżuterii, kosztowności
- alkoholu, papierosów i narkotyków
- skór oraz poroża dzikich zwierząt
- artykułów spożywczych, roślin i lekarstw (przewóz jest możliwy, ale tylko w porozumieniu z Amerykańską Administracją do spraw Żywności i Leków, która nadzoruje bezpośrednio wysyłki tych przedmiotów i ich wjazd na teren swojego państwa. Wyjątkiem są tutaj przetwory domowe, które muszą być wysłane do osoby prywatnej. Co ciekawe, jedynym całkowicie zablokowanym produktem wśród słodyczy jest Kinder Niespodzianka (Kinder Chocolate Eggs).
- materiałów niebezpiecznych – wszelkiej maści płynów czy gazów w aerozolu, grożących wybuchem lub pożarem.
- materiałów łatwopalnych i wybuchowych – do oczywistego faktu braku możliwości wysyłki broni i amunicji do listy zakazanych przedmiotów trafiają między innymi silniki czy poduszki powietrzne.
- drewna surowego.
W przypadku wysyłki dzieł sztuki, obrazów, rzeźb czy przedmiotów wartościowych musimy mieć odpowiednie zezwolenia (zazwyczaj od władz państwa oraz Unii Europejskiej) do wywiezienia tych przedmiotów poza granicę Unii Europejskiej. Zazwyczaj pozwolenie musi wydać również strona Amerykańska.
Koszty przewozu towaru – co się na nie składa i jaką ofertę wybrać?
Patrząc na ofertę różnych firm spedycyjnych, można zobaczyć pewną zależność – ceny paczek są podzielone ze względu na ich wagę. Możemy znaleźć oferty zaczynające się maksymalną wagą do 5 kilogramów. Warto również zwrócić uwagę na czas wysyłki, gdyż pakiet, który oferuje szybszą lub ekspresową wysyłkę, będzie nas kosztować stosunkowo drożej. Jako przykłady posłużą firmy UPS, FedEx, TNT i DHL. We wcześniej opisanym przypadku (paczka do 5 kg), przewoźnicy oferują nam dużą liczbę ofert. Dla paczki o wymiarach 40x40x20, wadze 5 kilogramów i wartości celnej 300 złotych, najtańszy przewóz oferuje firma UPS, gdyż wysyłka rozpoczyna się już od 517 złotych. Drugi jest DHL – oferują przewóz od 671 złotych. Dalej jest TNT – 1150 złotych, a tabelę zamyka FedEx z ofertą przewozu, rozpoczynającą się od 1400 PLN. Wszystkie przykładowe ceny, to paczki o wyżej podanych rozmiarach, wysłane z Warszawy do Nowego Jorku. Rzecz jasna, dużą rolę odgrywa tu wartość celna towaru, gdyż w przypadku jej wzrostu, wprost proporcjonalnie rośnie również opłata za jej przewóz.
Dla paczki o wartości celnej w wysokości 600 zł, wadze 10 kilogramów i wymiarach 60x60x30, mamy podobną rozbieżność, co przy paczkach 5 kilogramowych. Znów najtańszy przewóz oferuje nam firma UPS – najniższa cena za taką przesyłkę oscyluje w kwocie 900 złotych. Dalej mamy ponownie DHL – minimalna cena przewozu tego spedytora za paczkę o podanej konfiguracji oscyluje wokół 1350 PLN. Dalej jest TNT – minimalna kwota to około 1552 złotych, a stawkę zamyka po raz kolejny FedEx z zaporową ceną 2300 PLN. Ten przykład dotyczy paczki idącej z Warszawy do Chicago.
Jak widać, najbardziej atrakcyjną ofertą kusi nas firma UPS, gdyż koszty związane z podróżą towaru są u niej najtańsze. Warto zwrócić również uwagę na wagę przedmiotu oraz jej wartość celną. Maksymalna waga, której nie może przekroczyć dana paczka oscyluje wokół 31,5 kilograma. Co do wartości celnej – im większa jest, tym więcej zapłacimy za wysyłkę towaru, tak naprawdę nie mając świadomości czy towar dotrze. Kolejnym ważnym czynnikiem kreującym koszt przewozu jest odległość między Polską, a poszczególnymi stanami USA – o wiele mniejszy koszt wysyłki będzie, gdy paczka nadana będzie na Wschodnie wybrzeże USA. Prosto ujmując – paczka do Nowego Jorku będzie tańsza, aniżeli ta do Los Angeles.
Komentarze naszych czytelników