Czego nie można wysłać za granicę?

Ciągle postępujący rozwój internetu sprawia, że świat stał się mniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Podłączenie do sieci powoduje, że możemy na żywo oglądać wydarzenia, które odbywają się w innej części ziemskiego globu. Internet to nie tylko dostęp do najświeższych informacji, jego rozwój sprawił, że możemy robić zakupy w dowolnym miejscu na świecie, a zamówione rzeczy kurier dostarczy nam pod drzwi. Wielka popularność zakupów w internecie sprawiła, że ludzie coraz chętniej wysyłają różnego rodzaju przedmioty za granicę. Do tego nałożyła się duża liczba Polaków mieszkających poza granicami kraju, którym rodziny chcą wysłać np. paczkę świąteczną.
Kurierzy sami zakazują wysyłki niektórych rzeczy
Firmy kurierskie mają własne zasady, określające, co i na jakich warunkach może zostać umieszczone w paczce przeznaczonej do wysyłki za granicę, bez względu na to, gdzie ma ostatecznie trafić. Przed nadaniem przesyłki warto sprawdzić, czy dany kurier nie umieścił przedmiotu, który chcemy nadać, na liście rzeczy zakazanych. To, że jedna z firm nie zgadza się na wysyłkę danej rzeczy, nie oznacza, że inna ma taką samą politykę. Przykładowo – znaczący kurierzy tacy jak UPS czy DPD nie zgadzają się na wysyłanie za granicę części samochodowych, z kolei Poczta Polska nie robi z tym problemów. Większość firm kurierskich nie zgadza się na wysyłkę alkoholu i innych płynów w szklanych opakowaniach. W tym przypadku nakładają się na siebie dwie kwestie – możliwość wystąpienia problemów na granicy, a także potłuczenie szkła, które będzie dla firmy kurierskiej niezwykle kłopotliwe. Rozlany płyn może zniszczyć inne paczki, a stłuczona butelka może zranić kuriera czy pracownika w sortowni.
Firmy kurierskie bardzo często nie zgadzają się na przewożenie materiałów o dużej wartości. Zakaz obejmuje przesyłki pieniędzy, biżuterii, kamieni szlachetnych, futer, antyków czy też dzieł sztuki. W przypadku dwóch ostatnich rodzajów przedmiotów należy wziąć też pod uwagę polskie prawo, które zabytki dzieli się na trzy kategorie. Zgodnie z ustawą mamy w Polsce antyki, które można bez przeszkód wywozić z kraju, w drugiej grupie są zabytki, na wywóz których trzeba uzyskać pozwolenie, objęte zakazem wywozu są natomiast przedmioty stanowiące wartość dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, czyli takie, które znajdują się w rejestrze zabytków i figurują w zbiorach muzeów.
Wiele zależy od kraju docelowego wysyłki. Pamiętajmy, że każde państwo, nawet w obrębie Unii Europejskiej, ma własne prawo, które sprawia, że pewnych rzeczy nie można tam wysłać. Firmy kurierskie zazwyczaj mają w swoich regulaminach zapis o tym, że nie wolno wysyłać paczek z zawartością, która jest zakazana w kraju docelowym. Ciekawe obostrzenia w tym zakresie mają państwa bałkańskie. Do Chorwacji nie wolno wysyłać materiałów tekstylnych i odzieży, jeśli adresatem jest osoba prywatna. Do Serbii nie wolno przesyłać takich przedmiotów jak kosmetyki i inne środki chemiczne, zakaz dotyczy także pieczątek. Dodatkowo Serbowie nie zezwalają na wwóz urządzeń rentgenowskich, taki sam zakaz obowiązuje w Bośni i Hercegowinie.
Tych rzeczy bezwzględnie nie wolno wysyłać za granicę
Wysyłka pewnych przedmiotów jest jednak całkowicie zabroniona bez względu na to, do którego kraju paczka ma trafić. Tu katalog jest bardzo szeroki. Przede wszystkim za granicę nie możemy wysyłać narkotyków i innych substancji psychoaktywnych, a także leków na receptę, krwi i substancji krwiopochodnych. Do grupy tej zaliczamy materiały promieniotwórcze i substancje mogące wywoływać zakażenie.
Zakaz obejmuje również wysyłkę żywych zwierząt, co w przypadku przesyłek wewnątrzkrajowych nie jest niczym nadzwyczajnym. Zakazana jest również wysyłka roślin. Zabronione jest nadawanie takich towarów jak kość słoniowa czy przedmiotów wykonanych ze skór czy kości chronionych zwierząt. Za granicę nie można wysyłać chemikaliów, tytoniu i wyrobów tytoniowych. To samo tyczy się broni, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych czy też łatwopalnych. Podobna sytuacja jest ze sprzętem wojskowym. Poczta Polska nie pozwala nawet na przesyłkę replik tych przedmiotów. Większość firm kurierskich nie zgadza się na przewóz materiałów pornograficznych.
Wysyłka zakazanych przedmiotów może powodować konsekwencje prawne
W przypadku przesyłek wysyłanych do państw nienależących do Unii Europejskiej nadawca musi wypełnić formularz, w którym wymienia nadawane przedmioty. Natomiast każdy nadawca, bez względu na kraj wysyłki musi potwierdzić podpisem, że w paczce nie znajdują się żadne niebezpieczne przedmioty oraz rzeczy, których wysyłki zabrania regulamin przewoźnika.
Jeśli nadawca mimo to wyśle rzeczy objęte zakazem musi liczyć się z konsekwencjami zarówno prawnymi, jak i finansowymi. Należy mieć na uwagę, że każda paczka, która jest wysyłana za granicę będzie prześwietlona. Zawartość przesyłki może zostać skonfiskowana, a wobec nadawcy zostaje wszczęte postępowanie administracyjne, skarbowe lub karne, czego efektem może być np. wysoka grzywna. Jeśli chcemy nadać paczkę, a nie wiemy, czy wysyłka przedmiotów znajdującej się w niej nie jest zakazana czy to przez prawo kraju, do którego ma trafić czy przez przewoźnika, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską.
Komentarze naszych czytelników